Aktuellt

En musikalisk resa från Sollentuna Centrum till Stockholm City med pendeltåg

2018-08-06

Välkommen att följa med på en musikalisk resa som varken kräver månadskort eller reskassa! Utifrån egna erfarenheter och klassisk gitarrmusik lyfter Moa Nissfolk fram komiska och osannolika situationer som kan uppstå på pendeln mellan Sollentuna och Stockholm C.

För att skapa en autentisk ”pendeltågsstämning” är scenen dukad som en tågvagn, stationerna förbereds med högtalarutrop och om oturen infinner sig kan ett eller annat signalfel inträffa…

Moa Nissfolk har åkt sträckan Sollentuna-Stockholm City ett tusental gånger och samlat på sig en hel del historier. Som klassisk gitarrist vill hon också presentera några av sina favoritkompositörer. Det blir musik av bland andra Abel Carlevaro, J.K Mertz och Ulrik Neumann.

Mosa Nissfolk gästar Café Vindfånget i Trollbäckens kyrka den 3 september klockan 10.00.