Aktuellt

Louise Hoffsten till Tyresö

2019-11-12

Klimatångest, våld, beroende och obotliga sjukdomar. Höstens föreläsningar under rubriken Livsviktigt tar avstamp i att det finns hopp, trots att det är svårt.

En näve grus

Att leva med MS kan vara ett rent helvete. Men det behöver inte vara så hela tiden. När Louise Hoffsten först fick sin diagnos trodde hon att
allt var kört. Idag, nästan tjugo år senare, är hon fortfarande aktiv som sångerska, låtskrivare och föredragshållare. Hon är en av Sveriges största bluessångerskor med otaliga utmärkelser. Trots sjukdomen lever hon ett gott liv – i alla fall för det mesta. Hon har blivit en mästare i att ta vara på vardagens ögonblick av lycka. Att njuta av stunden. Något vi alla kan dra lärdom av. OBS! Fri entré men biljett krävs. Boka din biljett hos Kulturbiljetter. Observera att det inte går att lämna tillbaka biljetter.

Observera också att det står ”Köp biljett” och att du ombeds uppge betalningsinformation, men biljetten är gratis och inga pengar kommer att dras.

27 november kl. 19.00 Bollmoradalens kyrka