Aktuellt

Kurs i mindfulness och self-compassion

2019-03-28

Start 25 april, åtta veckor, torsdagar 16.00-18.00, Bollmoradalens kyrka


Mindfulness är att bli medveten om sina tankar och vad som händer inom dig. Self-compassion är att ha medkänsla med sig själv, att sluta döma sig själv. Med dessa båda tekniker och kunskaper kan vi lära oss att lugna och trösta oss själva.

Välkommen till en kurs i mindfulness och self-compassion – självmedkänsla!

Läs mer om mindfulness

Läs mer om självmedkänsla

Kursen består av åtta tillfällen, en gång i veckan, 16.00-18.00, med start den 25 april. Max åtta deltagare. Kursen är kostnadsfri men du ska vara beredd att vara närvarande vid alla åtta tillfällen för att upprätthålla kvaliteten på kursen för alla deltagare.


Ledare

Kursledare är Jonas Tappert, som håller i mindfulnessdelen av kursen, och Berth Adamsson, som håller i self-compassion-delen.