Aktuellt

Vandring med samtal kring sorg och saknad

2018-10-08

Att vi sörjer beror på att någon som funnits i våra liv inte längre finns. Det väcker många känslor och vi utrycker dessa och vår sorg på olika sätt. Vi möts och vi lyssnar – på varandra, tystnaden och musik. Att mötas kring sorg kan kännas både befriande och svårt. Vilka möjligheter vi har att utrycka våra känslor och tankar när vi sörjer påverkar också vår fortsatta livsvandring. Välkommen till en pilgrimsvandring där sorgen får ta plats – och kanske blir lättare att bära på vägen.

11.00 Mässa i Tyresö kyrka

12.15 Lättare förtäring i Pilgrimscentrum

13.00-16.00 Vandring. Kläder efter väder och skor för längre vandring.

Anmälan via nedanstående formulär.

Vi sparar bara dina uppgifter för att kunna kommunicera med dig om aktiviteten du anmält dig till. Du kan när som helst meddela att du inte längre vill ha information från oss om detta. Läs vår policy för behandling av personuppgifter.