fbpx

Aktuellt

Behöver du prata med någon?

Publicerad: 2020-03-30

Dessa tider kan orsaka mycket oro. Eller så hade du redan alldeles tillräckligt av den varan redan innan. I kyrkan finns det ett särskilt sammanhang där vi alla är välkomna att få tala sant om det som hjärtat är fullt av. Det sammanhanget kallas för själavård.

Rent praktiskt är själavård ett eller flera samtal där du möter t.ex. präst eller diakon. Samtalen är kostnadsfria och själavårdaren har tystnadsplikt. Det finns inga krav på att samtalen måste handla om religiösa saker. Däremot finns en vana och öppenhet för att tala om även dessa delar av livet. Du väljer själv vad du vill tala om. Den som lyssnar, själavårdaren, har med sig sin egen erfarenhet av sin tro och relation till Gud.

Alla präster och diakoner finns tillgängliga för samtal och själavård. Samtalet kan genomföras inomhus, utomhus på promenad, via telefon eller videosamtal. Boka din tid här