fbpx

Aktuellt

Dags att anmäla sig till konfirmation!

Publicerad: 2019-09-02

Anmälan har öppnat! Till anmälan

I år konfirmeras drygt hundra tyresöungdomar. Med sig i bagaget har de fått livskunskap och oförglömliga minnen.

Den som fyller 14 år i år och har nu möjlighet att konfirmeras. Konfirmationen är ett tillfälle att fundera kring sin identitet, tro och värderingar, samtidigt som man får nya kompisar och en upplevelse för livet.

Vi har olika konfirmationsalternativ; hemma eller med läger, träffar på vardagar eller helger, och i större eller mindre grupper. Alla våra läger är i Sverige och alla alternativ är kostnadsfria.

Den 2 september kl. 17.30 bjuder vi in de som fyller 14 i år till en filmkväll på Bio Forellen, där vi visar filmen Lejonkungen och berättar mer om konfirmationen. Då kan de också anmäla sig på plats, men anmälan måste bekräftas av vårdnadshavare. Alla konfirmandgrupper har uppstart 20 oktober, då också föräldrar kan ta del av information kring just den grupp som ni valt.

Alla ska ha möjlighet att konfirmera sig. Därför finns det möjlighet att söka bidrag för kostnader som uppstår; till exempel skidhyra.

Läs mer om konfirmation