fbpx

Aktuellt

IKONER – en utställning om att få finnas

Publicerad: 2021-08-19

IKONER – en utställning om att få finnas
Bollmoradalens kyrka 12 september – 24 oktober 2021

Vardagar 9-16 samt söndagar före och efter Gudstjänst.
OBS! På valdagen 19 September kommer inte utställningen att vara öppen.

Vem är vacker? Vem är cool? Vem får visas på museum? Svaret är enkelt: Alla! Glada Hudik-teaterns utställning ”Ikoner” hade premiär på Fotografiska i Stockholm 2016, på Down Syndrome Day den 21 mars och har genom åren visats på många platser i Sverige.

Kungen från utställningen IKONER

”Ikoner” utgörs av 21 fantastiska porträtt där alla modellerna har Downs syndrom. Målet var att synliggöra människor som är en naturlig del av vårt samhälle men som väldigt sällan har fått synas i det offentliga rummet och i konsten. I porträtten blir de 21 modellerna ikoniska karaktärer: Jon blir Marlon Brando på motorcykel, Miranda tar Kate Winslets plats i fören på Titanic och Mats blir hårdkokt tv-snut som styr arbetet på en brottsplats.

”Ikoner” har sedan urpremiären på Fotografiska turnerat till många städer och orter i Sverige. Vi överdriver inte när vi säger att responsen på alla platser där den visats har varit helt fantastisk, säger Glada Hudik Teatern.

Porträtten i ”Ikoner” är tagna av den etablerade fotografen Emma Svensson. Hon samarbetade här med maskörerna Helena Andersson och Linda Sandberg, samt Glada Hudik-teaterns Pär Johansson.

Bakom kulisserna
Sagt om Ikoner

”Efter att ha fått möta den svävande balettdansösen Ida, den trygga modern Tina och den stora divan
Niklas stannar ett leende kvar på väg ut från museet. Detta är en varmhjärtad utställning att må bra
av.”

Christina Busck, kulturredaktör, Mittmedia.

”Vi som är utvecklingsstörda bevisar att vi kan något vi också.”

Theresia Widarsson.

Du kan läsa mer om detta projekt och denna utställning på www.gladahudikteatern.se

Läs en nyhet i Mitt i Tyresö om utställningen.