fbpx

Aktuellt

#refugeeswelcome i Tyresö

Publicerad: 2015-09-10

refugeeswelcomebildspel_NYTyresö församling bjuder nu in till en manifestation med anledning av flyktingkrisen. Många hör av sig och undrar hur de kan hjälpa. Här kommer några av de frågorna att besvaras.

Medverkande:

  • Fredrik Saweståhl, Kommunstyrelsens ordförande
  • Michael Öjermo, kyrkoherde
  • Åsa Danielsson, socialchef Tyresö kommun

Även andra ideella organisationer är inbjudna att delta och berätta om sitt arbete.

– Det engagemang vi har sett prov på den senaste dryga veckan är fantastiskt. Även lokalt i Tyresö är viljan att hjälpa stor. Det finns många sätt att bidra och den här manifestationen är för alla, säger Michael Öjermo.

Manifestationen är den 16 september kl. 19.30 i Bollmoradalens kyrka. Det blir också musik; Therese Badman Stenius, sång och Magnus Sköld på piano.

Länk till Facebook-evenemanget

Den som vill gå på mässa kan göra det en timme innan, 18.30.