fbpx

Aktuellt

Vi inviger vår nya orgel

Publicerad: 2021-05-27

Det är äntligen dags för invigning av vår nyrenoverade orgel. Vi firade genom att sända en konsert på nationaldagen där våra organister visar upp och spelar på orgeln. Konserten kan ses i efterhand nedan.

Tyresö kyrkas läktarorgel har genomgått en omfattande förnyelse i samband med den stämning och rengöring som utfördes 2019. Modern teknik har installerats så att man nu har möjlighet att spela framme i koret från ett fjärrspelbord. Tillsammans med nya digitala orgelstämmor ger det nya möjligheter och en betydligt större flexibilitet och bredd vid såväl gudstjänst som konsert.

Bygget har nu varit klart en tid och i väntan på en mer högtidlig invigning sände vi på nationaldagen när våra organister Magnus Sköld, Ann Adolfsson Eiderfors och Carin Horovitz spelade på ett instrument där klanger från 1842, 1932, 1965 och 2019 samspelar i full harmoni.