fbpx

Aktuellt

Nu kan du boka ett samtal med en präst på vår hemsida

Publicerad: 2018-04-08

Nu kan du enkelt boka ett enskilt möte med våra präster och diakoner online. Mötet är 45 minuter långt och sker i någon av våra kyrkor.  

Ibland behöver man prata med någon utomstående om sin livssituation. Inom kyrkan kallar vi dessa samtal för själavård, vård av själen. Du väljer själv vad du vill tala om. Inget ämne är för stort eller litet. Du behöver inte identifiera dig som kristen för att kunna prata med en präst eller diakon. Den du möter i själavården lyssnar och samtalar med dig utifrån sitt kristna perspektiv.

Oavsett vad du vill prata om och om du är medlem i Svenska kyrkan eller inte, är du välkommen. Våra präster finns här för dig.

Klicka på den gröna ikonen ”Boka tid” för att komma vidare till bokningen.