fbpx

Aktuellt

Vill du sälja på årets julmarknad?

Publicerad: 2021-10-11

Vill du sälja hantverk, hemslöjd, delikatesser, handarbete eller julklappar på årets julmarknad? Än finns några få marknadsstånd lediga på årets mysigaste julmarknad!

Adventshelgen 27-28 november inviger vi vårt fina vandrarhem Prinsvillan med en stor fest och traditionsenlig julmarknad. Är du intresserad av att medverka? Kul! Kontakta Patrik på julmarknad@prinsvillan.se

Om att sälja på julmarknaden

Vi ger företräde till varor relaterade till säsongen och ser gärna hantverk, eko-produkter,
lokalproducerat etc. Vi förbehåller oss möjligheten att se över och eventuellt justera utbudet av produkter.

Nytt för i år är korta inslag av underhållning och information från marknadsscenen samt Prinsvillans serveringstält med utbud av mat och dryck. Där kan man värma sig med en varm glögg, ett glas vin eller en kall öl samt alkoholfria alternativt. Där avslutas även lördagen med ”After Market” mellan kl. 17:00 – 20:00 med mat, dryck och underhållning.

Avgiften i år är 1000 :- inkl. moms. I avgiften ingår en plats vid ett marknadsbord med tak samt tillhörande lampor samt en matbiljett vid After Market.

Tillgång till marknadsstånden sker lördag kl. 09:00.
Öppettiderna båda dagarna är 11:00 – 17:00. Nedpackning vid marknadsstånden sker efter kl. 17:00